ساخت غرفه نمایشگاهی با چوب | غرفه سازی آشیان
10
آوریل

ساخت غرفه نمایشگاهی با چوب

چوب و فرآورده های آن :
چوب از ماده ای به نام سلولز تشکیل شده که دارای مقداری آب است.ترکیب سلولز عبارت است از 50 درصد اکسیژن ، 44درصد کربن و 6 درصد هیدروژن.مقطع هر درخت از سه قسمت پوست ، چوب و مغز تشکیل شده که مغز و پوست موضوع این بحث نیست . تر و خشک بودن چوب بستگی به زمان قطع درخت و همچنین مدتی که برای خشک کردن آن در نظر گرفته شده دارد.در این مطلب و به تفصیل درباره ساخت غرفه نمایشگاهی با چوب میپردازیم.

تقسیم بندی چوب ها

چوبها را به 3 دسته تقسیم میکنند
دسته اول : چوبهای صنوبری نظیر کاج ، سرو و صنوبر .این چوبها تراشیده میشوند و برش آنها آسان بوده و دوام آنها کم است و در برابر نیروهای فشتری مقاومت چندانی ندارند . از این چویها نیز در تهیه کاغذ ، تیرهای چوبی و… استفاده میشود.


دسته دوم : چوبهای سخت ، نظیر زبان گنجشک و بلوط . دوام این چوبها زیاد است اما بد برش هستند. یعنی برش آنها مشکل است و پس از بریدن معمولا سطح برشی خوبی از آنها حاصل نمیشود.از بلوط در کارهای تزیینی دکوراسیون و ساخت غرفه مثل پارکت استفاده میشود . از زبان گنجشک نیز برای کارهایی که نیاز به سطح عایق در برابر رطوبت دارند استفاده میگردد مانند قایق سازی.


دسته سوم : چوبهایی هستند مانند اقاقیا ، بید ، تبریزی، دوام این دسته از چوبها خیلی کم است اما در برابر فشار، خمش و برش مقاومت خوبی دارند.در تهیه تیرهای چوبی تخته و روکش از این نوع چوبها استفاده میشود.

فرایند تولید چوب در ایران

چوب های راش، توسکا، افرا و ملج از جنگلهای شمال ایران تهیه میشوند.چوب های روسی یا ترموود پس از ترخیص از گمرک بندر انزلی به کارخانه حمل میشود.چوب ها پس از تخلیه به اندازه های مورد نیاز قطع میشوند تا کمترین تنش و پیچیدگی را از خود بروز ندهند . سپس با فواصل لازم در کوره خشک کن به مدت 15 الی 20 شبانه روز در معرض خرارت قرار میگیرند . با این عمل چوبها را از وجود سمغ وگازهای حاصل از آن و آفات احتمالی که باعث ترک خوردگی و تابیدن چوب میشود کاملا پاک کرده و آماده مصرف میشوند.

محاسن چوب

از مهمترین مزیتهای ساخت غرفه نمایشگاهی با چوب این است که این محصول به نسبت سایر مواد و متریال ها ارزانتر است.البته قیمت چوب نسبت به هم متفاوت است. چوب به صورت طبیعی نیز قابل استفاده میباشد و در تزیینات داخلی و دکوراسیون کاربرد فراوان دارد.چوب به راحتی شکل میگیرد.اتصال تکه های چوب و الوارها نسبت به یکدیگر توسط طبانه و میخ بسیار آسان است. چوب با وجود سبک بودن بسیار مقاوم است. یکی از مزایای چوب عایق بودن آن در مقابل حرارت ، صدا و الکتریسیته است. یکی از دلایل کاربرد چوب در ساختن وسایل و ابزار موسیقی طنین و لرزش آن است. انبساط چوب در مقابل گرما بسیار کم است و حرارت باعث انبساط آن نمیشود.یکی دیگر از خصوصیات چوب مقاومت آن مقابل اسیدها ، مواد شیمیایی و قلیایی است. چوب مقاومت بسیار خوبی مقابل ضربه دارد و یخ نمیزند و نهایتا بسیار زیباست.

معایب چوب

از معایب چوب تاثیر مخرب آب و رطوبت درآن است لذا تغییر شکل میدهد. از مهمترین مشکلات چوب آتش زا بودن آن است.چوب در درجه 270 درجه سانتیگراد آتش میگیرد و از دیگر معایب چوب میتوان به مقاومت کم آن مقابل نفوذ حشرات و قارچها اشاره کرد.نکته ای که به آن باید توجه کرد این است که مقاومت چوب در برش عرض و طول آن متفاوت آست.

کاربرد چوب در اجرای پارتیشن در غرفه سازی | نمایشگاه مبلمان
کاربرد چوب در اجرای پارتیشن در غرفه سازی | نمایشگاه مبلمان

انواع چوب های مورد استفاده در غرفه سازی :

1-نئوپان
2-ام دی اف
3-ترموود

غرفه سازی با نوپان :

نئوپان نوعی فراورده کامپوزیتی است که از فشردن و همگن ساختن خرده ضایعات چوب، تراشه های چوب و یا خاک اره ساخته می شود و سپس با نوعی چسب یا رزین ترکیب شده و طی چند مرحله شیمیایی گرمادهی ، پرس و فشرده سازی ساخته می شود. نئوپان چندین بار تحت فرآیند پرس جهت فشرده سازی قرار میگیرد تا خرده چوب ها و چسب بخوبی ترکیب شوند. ترکیب نهایی به صورت خمیری است که بعد از فشرده سازی به صورت ورق هایی یکنواخت با وزن متعادل در می آید. ورق ها پس از طی فرایند سرد شدن و سمباده کشی اماده استفاده میباشند.

در ساخت غرفه نمایشگاهی با چوب سالهاست که از این محصول در ساخت و اجرای غرفه استفاده میگردد . دلیل آن هم عمدتا قیمت این محصول و شکل پذیری آن است. روزهای برگزاری نمایشگاهها در ایران معمولا بین 3 الی 5 روز است که برای ساخت سازه ای که طی این روزها بتوان ازآن استفاده کرد بهترین گرینست. سازه ی اصلی اکثر غرفه های نمایشگاهی را نئوپان تشکیل میدهد. استفاده از آن را در ساخت دیوارها با اشکال و فرم های گوناگون ، کانترها و دیگر سازه ها است.

مزایای استفاده از نئوپان در ساخت غرفه نمایشگاهی:

  • قیمت نئوپان نسبت به دیگر چوب ها ارزان تر است.
  • زمانی که ظاهر و استحکام چوب اهمیت کمی دارد و پوشش نهایی سازه رنگ ، چاپ و با هر متریال دیگری خواهد بود, نئوپان گزینه مناسبی برای جایگزینی با سایر چوب هاست.
  • نئوپان وزن بسیار سبکی دارد. به همین دلیل در غرفه سازی استفاده از آن راحتتر از دیگر چوب ها خواهد بود.
  • نئوپان قابلیت عرضه به صورت ورق های گسترده را داراست و به همین علت میتوان در ساخت اشکال و سازه های پیچیده بخوبی آز ان استفاده کرد.

معایب استفاده از نئوپان در غرفه سازی :

  • مقاومت ، ایستایی و استحکام نئوپان کم است و مقاومت زیادی در تحمل فشارها وارد و بار سنگین سازه ندارد.
  • استفاده از مواد شیمیایی در ساخت نوپان باعث شده تا این محصول سازگار با محیط زیست نباشد.
  • مجاورت این محصول کنار رطوبت باعث تورم و پوسته پوسته شدن سطخ آن میشود و تغییر رنگ میدهد. پس استفاده از نئوپان در محیط های مرطوب و یا سازه هایی که در مجاورت محلهای مرطوب قرار دارد توصیه نمیگردد.
خلاقیت در ساخت غرفه نمایشگاهی با چوب
خلاقیت در استفاده از چوب در ساخت غرفه

غرفه سازی با ام دی اف (MDF)

ام دی اف مخفف عبارت ” تخته فیبر با چگالی متوسط ” است ( Medium-density fibreboard ) که از فراورده های چوب محسوب میشود. ام دی اف محصولی از چوب است که به شکل فیبر تولید میگردد.این محصول ترکیبی از تکه‌های ریز و چوب نرم و سخت هستند. این ترکیب با مقداری رزین و موم ترکیب شده و در معرض گرما به هم فشرده و پرس می‌شود تا تخته فیبر تولید گردد. ام دی اف را پس از تولید هم به صورت خام استفاده میکنند و هم بصورت روکش. روکشها علاوه بر زیبایی باعث افزایش مقاومت سطوح آن نیز میشوند. در ساخت غرفه نمایشگاهی با چوب نیز هم از ام دی اف خام استفاده میشود و هم از نوع روکش دار.

مزایای استفاده از ام دی اف (MDF) در غرفه :

خصوصیات فیزیکی و مکانیکی بالا
قابلیت ابزارخوری دقیق برای اجرای تمیز و حرفه ای
قابلیت شکل پذیری و لبه‌های صاف قطعات تولید شده
زیبایی و تنوع روکش ها، ظرافت و حالات شبیه به چوب
قیمت مناسب آن نسب به چوب
پاک کردن و نظافت راحت سطوح نسبت به چوب
قابلیت استفاده مجدد بعد از جمع آوری غرفه

معایب استفاده از ام دی اف

ام دی اف از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار است، اما اگر دچار ترک خوردگی یا شکست شود دوباره چسباندن آن نسبت به چوب سخت‌تر است.به مانند نوپان اگردر معرض رطوبت و آب قرار بگیرد متورم شده باد میکند و شکل خود را از دست میدهد.البته استفاده از روکش های ضد آب این موضوع را حل کرده است.سطوح ام دی اف در مجاورت گرما وحرارت نیز شکل خود را از دست میدهند و سطوح آن دچار حباب و تورم میگردد.ازین رو از قرار دادن در آن مجاورت حرارت و گرما باید خودداری شود.

استفاده از چوب طبیعی ترمو (ترمووود)

ترموود فرآیند خشک کردن چوب همراه با بخار آب و گردش هواست . مغز چوب در این فرآیند به دمای ۱۸۵ تا ۲۲۰ درجه سانتی گراد می رسد. بسته به نوع چوب، رطوبت آن به زیر ۶ درصد رسیده .این فرایند به دلیل دما و حرارت بالایی که به آن وارد می شود ، هم چنین طی این فرآیند اسید موجود در بافت چوب تبخیر شده و از هرگونه جانور و حشرات میکروسکوپی آفت زا پاک می گردد.

مزایای استفاده از ترمووود

زیباترین متریال جهت نمایش چوب در غرفه آرایی
قابليت برش هلالي جهت سازه های کرو غرفه
قابلیت استفاده مجدد بعد از اتمام نمایشگاه
شستشو و نگهداري آسان ، سازگار با رطوبت و حرارت
وزن کم در عین حال مقاومت بالا
مقاوم در برابر پوسیدگی و حمله حشرات

معایب استفاده از چوب ترمو

کاهش مقاومتهای مکانیکی در چوب ترمووود
عدم مقاومت به اشعه ماورای بنفش نور خورشید

کارگاه نجاری غرفه سازی در آشیان

نجاری نقش بسیار مهمی در پروژه غرفه سازی دارد چنانچه با ساخت دقیق سازه ها و دکوراسیون است که یک غرفه نمایش بهتر ، کامل و بی نقصی خواهد داشت . شرکت غرفه سازی آشیان با در اختیار داشتن فضای کارگاهی حدود 1000 متر مربع و با بهره گیری از متخصصین با تجربه در کلیه مراحل ساخت و اجرای غرفه های نمایشگاهی حضور و نظارت دقیقی در پروژه را تضمین میکند. هدف ما ارایه برترین پروژه های غرفه سازی برای شماست.جهت مشاوره تخصصی وطراحی میتوانید همین حالا با کارشناسان آشیان تماس بگیرید.

سایت جامع اطلاع رسانی نمایشگاه ها